Strona główna
Dzisiaj jest: 26 października 2020
Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Lucyny
Stefan Wiechecki "Wiech" i idea Turnieju

Słowo o patronie:

Felietonowa, pełna życiowego humoru twórczość Stefana Wiecheckiego Wiecha, nierozerwalnie związana z życiem rdzennej społeczności Warszawy, stanowi niepowtarzalną, satyryczną, pełną rodzajowego humoru dokumentację dziejów Polski, stolicy i życia jej mieszkańców. Kunszt literacki Wiecha określił go jako satyryka–dokumentalistę, utożsamianego z humorem społeczności warszawskiej, który pozwalał jej przetrwać codzienne kłopoty, jak również najpoważniejsze zawirowania dziejowe. Był literackim mistrzem humorystycznych portretów Warszawiaków i wydarzeń z życia stolicy. Nikt, tak jak on, nie stworzył zapisanego gwarą warszawską obrazu życia miasta – jego rozwoju, dramatu i przemian. Ten zmysł satyrycznej obserwacji, przynoszący radość, zrozumienie i ulgę, zapewnił nieprzemijającą popularność jego twórczości i pamięć czytelników, potwierdzoną nazwaniem jego imieniem ulic i skwerów Warszawy.

Turniej Wypowiedzi Satyrycznej o Laur Wiecha nie jest autorskim turniejem Patrona satyrycznych zmagań. Pamiętając o twórczym uśmiechu i życzliwości Stefana Wiecheckiego uczestnicy mogą prezentować prace dowolnych autorów i kompozytorów lub twórczość własną, która może być dodatkowo uhonorowana. Wspólna zabawa estradowa kieruje się ideą literackiej twórczości Patrona i w takim spojrzeniu będzie oceniana przez Jury Turnieju w każdej jego edycji.

Idea Turnieju Wypowiedzi Satyrycznej o Laur Wiecha
Satyryczny zmysł obserwacji wydarzeń dnia codziennego, przełamanie żartem niedostatków egzystencji, przywracanie pogodnego spojrzenia na świat, pomysł na satyryczną zabawę, wyśmianie tego, co na to zasługuje oraz mądre wzruszenie, stanowią ideę przewodnią „Wiechowiska - Turnieju Wypowiedzi Satyrycznej o Laur Wiecha”.

Fundusze Europejskie Forum Przedsiębiorców na Targówku     park rzezby Społeczna Rada Kombatancka Dzielnicowa Komisja <br />
      Dialogu Społecznego

system powiadomień    epuap   Wszechnica Edukacyjna Karta Dużej Rodziny Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa
 


Serwis www.targowek.waw.pl korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą Politykę Prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. 
[RODO] Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych [dowiedz się więcej...]