Strona główna
Dzisiaj jest: 26 października 2020
Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Lucyny
Historia Pikników Historycznych na Targówku

W 2005 roku Dzielnica Targówek po raz pierwszy włączyła się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa organizując konferencję popularno-naukową oraz piknik archeologiczny: na polanę w Lasku Bródnowskim przybyli wojownicy, garncarze, kowale i specjaliści innych, nieco już zapomnianych, rzemiosł.

Impreza miała charakter rozrywkowo-edukacyjny i prezentowała czasy średniowiecza - okres kiedy w miejscu, gdzie odbywał się piknik, istniało grodzisko i osada podgrodowa. Można było spróbować swoich sił w rzucie włócznią lub toporem albo strzelając z łuku. Wiele osób oblegało warsztat garncarski, gdzie pod okiem eksperta można było sprawdzić swoje twórcze umiejętności.

Pokazy i występy średniowiecznych wojów przeplatane były konkursami dla dzieci i młodzieży, w których trzeba było wykazać się wiedzą i umiejętnościami zdobytymi podczas imprezy. Na ten jeden dzień polana przy Grodzisku ożyła, przypominając o przeszłości tego miejsca, a muzyka zespołów folkowych przywodziła na myśl obrazy jak ze "Starej Baśni".

W 2006 roku Targówek odwiedzili Rzymianie. Można było podziwiać walki gladiatorów, potyczki Rzymian z plemionami barbarzyńskimi, prezentacje wyrobu narzędzi z żelaza, wytwarzanie dziegciu – a wszystko to w rytm celtyckiej muzyki. Wielką atrakcją byli również Słowianie - można było przekonać się jak tysiące lat temu żyli, poznać ich kulturę, obyczaje i wierzenia.

Chętni mogli spróbować swoich sił w konkursie łuczniczym, zwiedzić obozowisko Rzymian, strzelić z balisty a także własnoręcznie wykuć żelazne groty do strzał w warsztacie kowalskim. Późnym wieczorem widzowie wzięli udział w pokazie teatralnym nawiązującym do legendarnej walki dwóch starożytnych bożków – Swarożyca i Welesa. Imprezę zakończył pokaz filmu „Stara Baśń” w reżyserii Jerzego Hoffmana.

W 2007 roku imprezę otworzył huczny wystrzał z armaty - był ku temu powód, gdyż Lasek Bródnowski na jeden dzień zajęli Szwedzi. Trzykrotnie odtwarzana w czasie pikniku bitwa Polaków ze Szwedami zakończyła się remisem z lekką przewagą Polską - jak mówili zebrani mieszkańcy.

Oprócz inscenizacji bitwy można było posłuchać występów folkowych zespołów muzycznych (Horpyna, Rzepczyno i Dzikie Pola), zapoznać się z XVII wieczną kulturą szlachecką, odwiedzić historyczne obozy wojskowe, obejrzeć pokazy tańców z epoki w wykonaniu zespołów Alta Danza i Nowa Dęba. Największe zainteresowanie budziły starcia i inscenizacje wojskowe przygotowane przez grupy historyczne Liga Baronów, Hufiec Rycerstwa Leliwa, Grupa Kaskaderska Kijowski Pułk Kozaków Regestrowych, Muszkieterzy Szwedzcy z Grupy Magna Morawia, Kieleckie Bractwo Artyleryjskie, Zespół Pikinierów Nowa Dęba.

Fundusze Europejskie Forum Przedsiębiorców na Targówku     park rzezby Społeczna Rada Kombatancka Dzielnicowa Komisja <br />
      Dialogu Społecznego

system powiadomień    epuap   Wszechnica Edukacyjna Karta Dużej Rodziny Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa
 


Serwis www.targowek.waw.pl korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą Politykę Prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. 
[RODO] Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych [dowiedz się więcej...]