Strona główna
Dzisiaj jest: 20 maja 2019
Imieniny: Bazylego, Krystyny
Dodaj do ulubionych Kontakt Książka teleadresowa Mapa serwisu Pomniejsz tekst Powiększ tekst Wersja do druku
Aktualności - główny zbiór
Wybudzamy cztery kolejne "śpiochy" (12 kwietnia 2019)
Porządków po Bierucie ciąg dalszy. Miasto opublikowało właśnie kolejne ogłoszenia o tzw. "śpiochach" i rozpoczęło "wybudzanie" czterech nieruchomości na Mokotowie, Targówku i Ursynowie.
W piątek, 12 kwietnia, ukazały się ogłoszenia dotyczące czterech „śpiochów”, czyli nieruchomości, co do których wiele lat temu został złożony tylko wniosek i nie podjęto już dalszych działań zmierzających do ich odzyskania. Adresy nieruchomości: al. Wilanowska 21 (Mokotów), Barkocińska 15 (Targówek), św. Wincentego 11 (Targówek) i Wyrębowskiego dz. 1010 (obecnie to teren przy dolince Służewieckiej na Ursynowie, fragment parku R. Kozłowskiego).

Mała ustawa działa
Miasto publikuje ogłoszenia i wygasza roszczenia do „śpiochów” na podstawie „małej ustawie reprywatyzacyjnej” (Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy), która wprowadziła m.in. możliwość zakończenia tego typu postępowań (reguluje to art. 214b ustawy o gospodarce nieruchomościami).
Osoby, które złożyły wnioski przed 1950 r. mają sześć miesięcy na zgłoszenie się do Urzędu m.st. Warszawy i kolejne trzy na przedstawienie dokumentów potwierdzających ich prawa do danej nieruchomości.
Jeśli nikt się nie zgłasza postępowanie dekretowe jest umarzane a dana nieruchomość pozostaje w zasobach publicznych (miasta i skarbu państwa, gdzie działa prezydent, wykonujący zadania zlecone jako starosta).
Uwaga. Prezydent na podstawie „małej ustawy reprywatyzacyjnej” może odmówić zwrotu nieruchomości, już po zgłoszeniu wniosku i wykazaniu praw do byłego „śpiocha” przez właścicieli lub spadkobierców - jeśli zachodzą inne przesłanki, np. nieruchomość jest wykorzystywana na cele publiczne lub nie można jej podzielić ze względu na ład przestrzenny.

Odzyskano już 77 śpiochów
Pierwsze ogłoszenia ukazały się w lutym 2017 r. Łącznie, w kraju i za granicą (we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji i Izraelu) opublikowano już informacje o 232 nieruchomościach.
W styczniu 2018 r. w Biurze Spraw Dekretowych rozpoczęto wydawanie decyzji umarzających postępowania reprywatyzacyjne.
Ogółem wydano już ponad 90 decyzji dotyczących tzw. śpiochów, dzięki czemu miasto odzyskało 77 nieruchomości, w których znajduje się 360 lokali miejskich.

Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy
00-983 Warszawa, ul. Kondratowicza 20

Urząd m.st. Warszawy
Biuletyn Informacji Publicznej
informacja: +48 22 44 38 727
fax: +48 22 675 22 43
e-mail: urzad@targowek.waw.plLokalizacja Urzędu
Urządumów się na wizytę w Urzędzie
eUrządelektroniczna skrzynka podawcza
eFirma
Załatw sprawę w urzędzieprocedury i formularze
Znajdź mieszkanie do zamianykupno, sprzedaż, zamiana mieszkania

Fundusze Europejskie Forum Przedsiębiorców na Targówku    park rzezby Społeczna Rada Kombatancka  Dzielnicowa Komisja <br />
      Dialogu Społecznego

system powiadomień    epuap    Karta Dużej Rodziny
 


Serwis www.targowek.waw.pl korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą Politykę Prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. 
[RODO] Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych [dowiedz się więcej...]