Strona główna
Dzisiaj jest: 19 września 2021
Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda
Dodaj do ulubionych Kontakt Książka teleadresowa Mapa serwisu Pomniejsz tekst Powiększ tekst Wersja do druku
Aktualności - główny zbiór
Poznaliśmy projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego (5 lutego 2021)

Do 25 stycznia mieszkańcy zgłaszali pomysły, na co przeznaczyć pieniądze z budżetu stolicy. W tej edycji warszawiacy zgłosili łącznie 2198 propozycji - 232 projekty o charakterze ogólnomiejskim i 1966 pomysłów dotyczących dzielnic. Najwięcej z nich dotyczy Mokotowa, Bielan i Ursynowa.
– Cieszymy się, że mimo pandemii mieszkańcy chcą zmieniać Warszawę, ale też troszczą się o siebie. Bardzo dziękujemy za zgłoszenia tak wielu różnorodnych projektów, w tym takich, które pomogą uporać się ze skutkami pandemii koronawirusa - mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego. – Sprawdzimy, czy pomysły są możliwe do realizacji, a tymczasem zachęcamy wszystkich do rozmowy o zgłoszonych propozycjach, komentowania i zadawania pytań ich autorom. Liczymy, że pomoże to podjąć lepsze decyzje przy wyborze projektów do realizacji w czerwcowym głosowaniu – dodaje.

Jakie projekty zgłosili mieszkańcy?
Niezmiennie dużą popularnością cieszą się zieleń i place zabaw – mieszkańcy zgłosili ponad 100 projektów polegających na posadzeniu drzew oraz blisko 100 kolejnych dotyczących budowy nowych placów zabaw, remontu istniejących lub zamontowania nowych atrakcji dla dzieci.
Podobnie jak w ubiegłych latach, mieszkańcy zgłosili również projekty dotyczące sportu – organizacji zajęć sportowych lub rozbudowy infrastruktury. Duża część zgłoszonych zajęć jest adresowana do osób z niepełnosprawnością. Pojawiło się także około 70 projektów dotyczących boisk, a kolejnych blisko 30 projektów dotyczy budowy, remontu lub oświetlenia skejtparków i torów do jazdy na rowerze.
Sukces polskiej tenisistki, Igi Świątek w ubiegłorocznym turnieju Rolland Garros zaowocował większą popularnością tenisa, co z kolei przełożyło się wyraźnie na liczbę zgłoszonych projektów, które dotyczą tej dyscypliny sportu. Pojawiło się kilkanaście projektów dotyczących wybudowania kortu lub ścianki do tenisa.
W budżecie obywatelskim widać również potrzebę mieszkańców do wygodniejszego poruszania się po Warszawie rowerem. Ponad 100 projektów dotyczy rozwoju infrastruktury rowerowej np. budowę nowych ścieżek.
Mieszkańcy zgłosili też kilka projektów, które mają pomóc różnym grupom warszawiaków w radzeniu sobie z konsekwencjami pandemii koronawirusa, m.in. oferujących warsztaty psychologiczne dla dzieci uzależnionych od gier i Internetu, a także sesje z psychologiem i terapeutą dla wszystkich borykających się ze skutkami psychologicznymi izolacji.
Wszystkie zgłoszone projekty można przejrzeć na stronie https://bo.um.warszawa.pl/site/verificationWelcome

Ciekawostki z etapu zgłaszania projektów
Większość mieszkańców, którzy zgłaszali pomysły w tej edycji budżetu obywatelskiego, zgłosiła jeden (ponad 650 osób) albo dwa projekty (ponad 150 osób). Rekordzista zgłosił aż 89 propozycji.
Ponad 2 tys. projektów mieszkańcy zgłosili przez internet. W tej edycji, warszawiacy zgłosili w ten sposób o 43 projekty więcej niż w poprzedniej. Prawie połowę projektów (49 proc. wszystkich projektów zgłoszonych przez internet) mieszkańcy zgłosili 25 stycznia, czyli ostatniego dnia zgłaszania projektów.

Co dalej ze zgłoszonymi projektami?
Zgłaszanie projektów do budżetu obywatelskiego rozpoczęło się 1 grudnia 2020 r. i zakończyło o północy, 25 stycznia br.
Obecnie trwa etap oceny projektów. Każdy zgłoszony pomysł zostanie sprawdzony przez pracowników urzędu – najpierw formalnie (np. czy formularz zgłoszeniowy zawiera wszystkie niezbędne informacje lub czy została do niego dołączona prawidłowa lista poparcia), a później merytorycznie. Urzędnicy ocenią m.in. czy zgłoszona propozycja:
- jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawa,
- jest możliwa do realizacji we wskazanej lokalizacji,
- jest możliwa do realizacji w ciągu roku,
- wpisuje się w kompetencje miasta,
- jest zgodna z przyjętymi zasadami dostępności dla mieszkańców.
Jeżeli projekt wymaga uzupełnienia albo wprowadzenia zmian, pracownicy urzędu skontaktują się z ich autorami, aby poprosić o dodatkowe informacje lub uzgodnić zakres tych zmian. Ocena zgłoszonych projektów zakończy się 4 maja br. Od negatywnego wyniku oceny, autorzy będą jeszcze mogli się odwołać.

Głosowanie odbędzie się od 15 do 30 czerwca br. Mieszkańcy wybiorą, które z projektów poddanych pod głosowanie zostaną zrealizowane. W przyszłym roku na realizację pomysłów mieszkańców z budżetu obywatelskiego m.st. Warszawa przeznaczy ponad 93 mln zł.

Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy
00-983 Warszawa, ul. Kondratowicza 20

Urząd m.st. Warszawy
Biuletyn Informacji Publicznej
informacja: +48 22 44 38 727
fax: +48 22 675 22 43
e-mail: targowek.urzad@um.warszawa.plLokalizacja Urzędu
Urządumów się na wizytę w Urzędzie
eUrządelektroniczna skrzynka podawcza
eFirma
Załatw sprawę w urzędzieprocedury i formularze
Znajdź mieszkanie do zamianykupno, sprzedaż, zamiana mieszkania

Fundusze Europejskie Forum Przedsiębiorców na Targówku     park rzezby Społeczna Rada Kombatancka Dzielnicowa Komisja <br />
      Dialogu Społecznego

system powiadomień    epuap Karta Dużej Rodziny Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa
Budżet Obywatelski  


Serwis www.targowek.waw.pl korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą Politykę Prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. 
[RODO] Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych [dowiedz się więcej...]