Strona główna
Dzisiaj jest: 26 października 2020
Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Lucyny
Mieszkałam przed wojną przy Nadwiślańskiej bodaj 7 albo 9, w murowanej, piętrowej kamienicy państwa Drzewieckich. Dom stał u zbiegu z ulicą Białołęcką, którą kursował tramwaj – najpierw 21 do Pelcowizny, potem także 12 na Żerań Wschodni. Ze skrzyżowania, na którym mieszkami, pamiętam niespotykany gwar uliczny. Obok naszego domu była przecież restauracja p. Olszewskiego (którego syn Jan został adwokatem i potem premierem), piekarnia Greilicha, rzeźnia i sklep niejakiego Cyrana (albo Cyrankiewicza – tego nie pamiętam).

Przy Nadwiślańskiej 1 mieli solidny dom państwo Kobuszewscy. Przypominam sobie także skład apteczny pana Jana Matkowskiego, skład kolonialny Sowińskiego, zakład pogrzebowy Łachniaka – wszystkie przy głównej ulicy Białołęckiej. Moja koleżanką była Ryfka Blum, która wraz z rodzicami mieszkała przy ul. Syrokomli w drewnianym domu. Chodziłyśmy razem do Szkoły Powszechnej przy ul. Białołęckiej 36, skąd zapamiętałam pana Poziomka (nie wiem, jaką funkcję sprawował). Przez mgłę pamiętam, kiedy z Ryfką chodziłyśmy do kościoła Matki Boskiej Różańcowej (wtedy był drewniany), a potem szłyśmy do naszych koleżanek, sióstr Basi i Marysi, których nazwisk nie pamiętam.

Mieszkały one w kamienicy na rogu Wysockiego i Myszynieckiej, koło przystanku tramwajowego. Pamiętam, że pod koniec sierpnia 1939 roku poszłyśmy na Białołęcką róg Siedzibnej do sklepu papierniczego pani Janiny Strzeszewskiej. Niestety, nie przydały się. W czasie okupacji przenieśliśmy się na ul. Felińskiego, do naszej ciotki. Po Powstaniu wygnali nas Niemcy do Pruszkowa. Po wojnie wróciliśmy na Bródno. Moja rodzina zamieszkała w ruinach domu przy Budowlanej. Dziś to zupełnie inny świat.

Wanda Bieńkowska

Fundusze Europejskie Forum Przedsiębiorców na Targówku     park rzezby Społeczna Rada Kombatancka Dzielnicowa Komisja <br />
      Dialogu Społecznego

system powiadomień    epuap   Wszechnica Edukacyjna Karta Dużej Rodziny Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa
 


Serwis www.targowek.waw.pl korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą Politykę Prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. 
[RODO] Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych [dowiedz się więcej...]