Strona główna
Dzisiaj jest: 4 grudnia 2021
Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
Dodaj do ulubionych Kontakt Książka teleadresowa Mapa serwisu Pomniejsz tekst Powiększ tekst Wersja do druku
Rewitalizacja Dzielnicy Targówek w latach 2007-2013
Okres programowania funduszy europejskich 2007-2013 przynosi w rozwoju miast znaczące zmiany. Komisja Europejska zdecydowała o wzmocnieniu roli miast w polityce oraz poszerzeniu możliwości wydatkowania środków unijnych na rewitalizację Warto przypomnieć, że do tej pory mogły z nich korzystać jednostki samorządu terytorialnego i podmioty mające siedzibę w budynkach zabytkowych.

Z uwagi na w/w ograniczenia przygotowany przez Dzielnicę Targówek "Mikroprogram rewitalizacji" objął swoim zasięgiem głównie Targówek Przemysłowy i część Mieszkaniowego. Dla tego obszaru przygotowano ok. 60 projektów, których celem jest m.in. odnowa zasobów lokalowych oraz poprawa warunków życia mieszkańców. Ważne miejsce zajmują także 2 projekty tzw. beneficjenta zewnętrznego – Parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego, która planuje remont zabytkowego kompleksu kościoła i plebanii.

Przygotowany program został poddany konsultacjom społecznym (m. in. poprzez ankietę na stronie internetowej Dzielnicy) oraz uzyskał wstępną akceptację komitetu monitorującego. Po zatwierdzeniu projektów, mikroprogram wraz z opracowaniami innych dzielnic zostanie skierowany na sesję Rady m. st. Warszawy. W ten sposób przyjęty zostanie jednolity dokument dla stolicy pn. Lokalny Program Rewitalizacji m. st. Warszawy.

Przyjęcie takiego opracowania jest podstawowym warunkiem ubiegania się o środki na cele rewitalizacyjne. Dzięki nowym wytycznym, zawartym w projekcie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, znacznie rozszerza się nie tylko krąg podmiotów mogących ubiegać się o środki unijne, ale także zakres samych projektów.

Wśród głównych założeń Priorytetu V - "Wzmacnianie roli miast w rozwoju regionu" wskazuje się, że "na terenach gdzie istotnym problemem jest dekapitalizacja zasobów mieszkaniowych, w tym starej zabudowy i osiedli budowanych z wielkiej płyty, prowadzona będzie rehabilitacja tkanki miejskiej." W związku z tym władze Dzielnicy podjęły decyzję o rozpoczęciu prac nad przygotowaniem analogicznego programu dla tzw. drugiego obszaru rewitalizacji. Obejmie on teren Targówka Mieszkaniowego i osiedle Bródno, gdzie znajduje się największa ilość obiektów z wielkiej płyty. Projekty rewitalizacyjne będą obejmować przede wszystkim:

  • renowację elementów konstrukcyjnych budynku: dach, okna, fasada budynku mieszkalnego, klatka schodowa, winda, schody, korytarz i przejście łączące poszczególne elementy budynków mieszkalnych
  • usprawnienie (wymiana/remont) instalacji technicznych budynku
  • działania podnoszące efektywność energetyczną budynku (termomodernizacja)

Aby działania rewitalizacyjne przyniosły efekty w sferze społecznej w postaci np. poprawy bezpieczeństwa czy wzrostu poczucia integracji wśród mieszkańców, konieczne jest zaangażowanie w ich przygotowanie szerokiego grona partnerów. Dlatego dzielnica planuje organizację seminarium, na którym przedstawione będą szczegółowo nowe możliwości pozyskiwania środków unijnych oraz plany dzielnicy w tym zakresie. Zachęcamy wspólnoty, spółdzielnie, organizacje pozarządowe i przedsiębiorców, do włączenia się w nasze działania.

Sławomir Antonik - Zastępca Burmistrza Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy

Fundusze Europejskie Forum Przedsiębiorców na Targówku     park rzezby Społeczna Rada Kombatancka Dzielnicowa Komisja <br />
      Dialogu Społecznego

system powiadomień    epuap Karta Dużej Rodziny Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa
Budżet Obywatelski  


Serwis www.targowek.waw.pl korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą Politykę Prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. 
[RODO] Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych [dowiedz się więcej...]