Strona główna
Dzisiaj jest: 26 października 2020
Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Lucyny
W sobotę 20 czerwca na polu przy ul. Radzymińskiej pomiędzy Osiedlem Zacisze a Centrum Handlowym Marki odbyła się inscenizacja historyczna "Na Obcej Ziemi 1944" Publiczność mogła zobaczyć trzy niezależne epizody przedstawiające walki żołnierzy polskich na Froncie Zachodnim i Włoskim połączone w jedną całość za pomocą narracji.

Epizod I - "Gdzieś pod Falaise" Inscenizacja walk 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka na polach Francji w sierpniu 1944 r.
Epizod II- "Prosto z nieba" Inscenizacja walk spadochroniarzy z 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego pod Driel we wrześniu 1944 r.
Epizod III- "Na przedpolach Ankony" Inscenizacja walk 2 Korpusu gen. Andersa w celu zdobycia Ankony w czerwcu i lipcu 1944 r.

Projekt był związany z 65 rocznicą najważniejszych bitew z udziałem Polaków na Froncie Zachodnim i Włoskim. W projekcie udział wzięło ponad 80 osób z kilku Grup Rekonstrukcji Historycznej (Projekt "Reko" sekcja PSZ, GRH Pionier 39, GRH KG Edelweiss, GRH Panzer-Lehr, GRH KG Adler, GRH Wiking) oraz dzięki uprzejmości Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Pana Zbigniewa Nowosielskiego oraz Pana Bogdana Kozera - na odtwarzanym przez rekonstruktorów "polu walki" pojawiły się: Kanadyjska wersja czołgu Sherman nazwana Grizzly ze zbiorów MWP w Warszawie, Transporter OT-810 ze zbiorów Bogdana Kozera, Transporter opancerzony Uniwersal Carriers ze zbiorów Zbigniewa Nowosielskiego. Nie zabrakło także efektów pirotechnicznych, historycznej broni strzelającej ślepą amunicją. W przerwach pomiędzy inscenizacjami batalistycznymi publiczność mogła zapoznać się z bliska ze sprzętem zmechanizowanym oraz wyposażeniem indywidualnym żołnierzy obu stron walk, prezentowanym przez pasjonatów z Grup Rekonstrukcji Historycznej.
| 1 | 2 |

Fundusze Europejskie Forum Przedsiębiorców na Targówku     park rzezby Społeczna Rada Kombatancka Dzielnicowa Komisja <br />
      Dialogu Społecznego

system powiadomień    epuap   Wszechnica Edukacyjna Karta Dużej Rodziny Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa
 


Serwis www.targowek.waw.pl korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą Politykę Prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. 
[RODO] Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych [dowiedz się więcej...]