Strona główna
Dzisiaj jest: 19 września 2021
Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda
(4.11.2019) Uroczyste spotkanie z projektodawcami projektów zwycięskich w Dzielnicy Targówek odbyło się w dniu 23 października br. o godz. 18.00 w ratuszu przy ul. Kondratowicza 20. Podziękowania i gratulacje projektodawcom złożyli: Krzysztof Miszewski - Przewodniczący Rady Dzielnicy Targówek oraz Sławomir Antonik - Burmistrz Dzielnicy Targówek.
Spotkanie było okazją do podsumowania przebiegu VI edycji budżetu obywatelskiego i do dyskusji o projektach zgłaszanych przez mieszkańców. Słodkim akcentem był tort, który tradycyjnie pojawia się na spotkaniach od pierwszej edycji budżetu partycypacyjnego.

Pliki do pobrania:
-  prezentacja ze spotkania wraz ze statystykami budżetu obywatelskiego 1337.86 KB

Budżet Obywatelski 2020 - podsumowanie VI edycji

Budżet Obywatelski 2020 - podsumowanie VI edycji

Budżet Obywatelski 2020 - podsumowanie VI edycji

(4.10.2019) Znamy wyniki budżetu obywatelskiego 2020!
Już po raz szósty mieszkańcy Warszawy zdecydowali, na co zostaną wydane pieniądze z budżetu miasta. W czwartek, 3 października podczas uroczystej gali w Pałacu Kultury i Nauki poznaliśmy 414 zwycięskich projektów. - W tym roku największą popularnością cieszyły się projekty dotyczące szeroko rozumianej ekologii. Serdecznie gratuluję wszystkim mieszkańcom, których pomysły zostały wybrane w głosowaniu! Dziękuję także warszawiakom, którzy wzięli udział w głosowaniu na projekty – mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej [czytaj dalej...] Pozioma linia oddzielająca
(6.09.2019 r.) Budżet obywatelski - ruszyło głosowanie!
Do 23 września warszawiacy głosują na projekty w budżecie obywatelskim. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców są 83 mln zł, a do wyboru aż 1425 projektów! Te, które zdobędą najwięcej głosów zostaną zrealizowane w przyszłym roku. Zwycięskie pomysły poznamy 3 października.

Zakończył się etap oceny projektów
W tej edycji mieszkańcy zgłosili 2166 pomysłów. Następnie każdy projekt został poddany ocenie. Pracownicy urzędu sprawdzili m.in. czy do każdego projektu załączono listę poparcia, czy koszt realizacji projektu nie przekracza określonego limitu oraz czy miasto posiada tytuł prawny do dysponowania nieruchomością, na której projekt miałby być zrealizowany (631 projektów nie spełniało kryteriów oceny). Najczęstszymi powodami odrzucenia projektów było niespełnienie kryterium dotyczącego własności gruntu oraz możliwość realizacji przedsięwzięcia w ciągu jednego roku. 110 projektów wycofali sami autorzy, natomiast 2/3 projektów zostało ocenionych pozytywnie i to właśnie na nie będą głosować mieszkańcy. - Już po raz szósty warszawianki i warszawiacy zdecydują, na co przeznaczyć część budżetu miasta. Od dzisiaj do 23 września mogą głosować na najciekawsze i najbardziej potrzebne projekty, które zrealizujemy w 2020 roku. Mieszkańcy zgłosili wiele pomysłów związanych z przestrzenią publiczną. Sporo jest projektów dotyczących placów zabaw oraz obiektów sportowo-rekreacyjnych. Bardzo popularne są tak zwane, projekty miękkie – zajęcia sportowe, warsztaty naukowe, pikniki, garażówki, kina plenerowe i inne wydarzenia sąsiedzkie – mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej.

To pierwsza edycja budżetu obywatelskiego, w której można głosować na projekty dotyczące nie tylko najbliższej okolicy, ale też pomysły ogólnomiejskie – dotyczące kilku dzielnic lub całej Warszawy. Mieszkańcy mogą wybierać spośród 1425 projektów (101 projektów ogólnomiejskich i 1324 projektów dzielnicowych). Największy wybór mają mieszkańcy Wawra (137 projektów) i Pragi-Południe (134 projekty).

Jak zagłosować?
- przez Internet – na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl
- papierowo – oddając kartę do głosowania osobiście w urzędzie dzielnicy

Udział w głosowaniu może wziąć każdy warszawiak – nie trzeba być zameldowanym ani pełnoletnim, wystarczy być mieszkańcem Warszawy. Każdy może zagłosować na 15 projektów dzielnicowych (w jednej wybranej przez siebie dzielnicy) oraz 10 projektów ogólnomiejskich. Należy jednak pamiętać, że można zagłosować tylko raz! - Zachęcam do udziału w głosowaniu, gdyż budżet obywatelski i projekty zgłaszane przez mieszkańców mają realny wpływ na rozwój miasta. Na Woli powstały m.in. urokliwy Różany Skwer Pysznych Pączków, popularna wśród mieszkańców tężnia solankowa w parku Sowińskiego, lunety astronomiczne w parku Moczydło czy pierwszy na terenie dzielnicy pumptrack – mówi Robert Rafałowski, zastępca burmistrza dzielnicy Wola.

Na początku września wystartowały różnego rodzaju działania promujące głosowanie w budżecie obywatelskim. Na warszawskich ulicach pojawiły się autobusy z postaciami z tegorocznej kampanii przypominające o terminie głosowania, na ekranach w komunikacji miejskiej wyświetlany jest spot o etapie głosowania, a w piątek, 6 września i sobotę, 7 września po Wiśle będzie pływać infoBarka, na której animatorzy przybliżą warszawiakom ideę budżetu i zachęcą do włączenia się w to przedsięwzięcie.

To już szósta edycja budżetu obywatelskiego
Do tej pory, w ramach budżetu obywatelskiego, mieszkańcy Warszawy zdecydowali o przeznaczeniu w sumie 260 mln zł. W pięciu pierwszych edycjach warszawiacy zgłosili ponad 12 tysięcy projektów. Dzięki głosom mieszkańców zostało zrealizowanych już prawie 2 500 przedsięwzięć. Zdjęcia wybranych projektów zrealizowanych z budżetu obywatelskiego dostępne są tutaj.

Stan realizacji projektów z poprzednich edycji:
I edycja – 97% (327 zrealizowanych projektów)
II edycja – 95% (614 zrealizowanych projektów)
III edycja – 91% (699 zrealizowanych projektów)
IV edycja – 80% (700 zrealizowanych projektów)
V edycja – realizacja rozpoczęła się w 2019 r.

Więcej informacji o budżecie obywatelskim w Warszawie http://twojbudzet.um.warszawa.pl
Pozioma linia oddzielająca
(29.08.2019 r.) Szanowni Państwo. Przed nami najważniejszy etap budżetu obywatelskiego 2020 – głosowanie na projekty.
Listy projektów dzielnicowych oraz ogólnomiejskich wraz z wylosowanymi numerami można znaleźć na stronie internetowej: https://twojbudzet.um.warszawa.pl/aktualnosci/wydarzenia/1425-projekt-w-dopuszczonych-do-g-osowania.
Głosowanie odbędzie się w dniach 6 – 23 września 2019 r.
Zagłosować można elektronicznie przez Internet albo w formie papierowej w Urzędzie Dzielnicy Targówek. Głosując można wybrać do 15 projektów na poziomie dzielnicowym i do 10 projektów na poziomie ogólnomiejskim.
W przypadku głosowania elektronicznego, na stronie internetowej: app.twojbudzet.um.warszawa.pl, należy wybrać przycisk "Rozpocznij glosowanie" a następnie wpisać adres email, na który automatycznie wysyłana zostanie wiadomość, która umożliwi rozpoczęcie głosowania. Głosowanie w formie papierowej jest możliwe w Urzędzie Dzielnicy Targówek, ul. Kondratowicza 20, w godzinach pracy urzędu, po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość. Wyniki głosowania poznamy 3 października. Pozioma linia oddzielająca
(8.08.2019 r.) Budżet obywatelski 2020 - etap weryfikacji projektów zakończony
Szanowni Państwo, informujemy, że zakończył się etap weryfikacji merytorycznej projektów złożonych w ramach budżetu obywatelskiego 2020. Z wynikami oceny można zapoznać się na stronie: https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/ Pozioma linia oddzielająca
Na zgłoszenie pomysłów zostało 4 dni!

Tylko do 10 czerwca można zgłosić projekt do budżetu obywatelskiego 2020. Wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili, a chcą skonsultować swój pomysł, zapraszamy już w najbliższą niedzielę, 9 czerwca do Parku Bródnowskiego. Czekamy na Państwa od godziny 12.00 do 16.00 w specjalnym namiocie budżetu obywatelskiego. Będziemy odpowiadać na Państwa pytania, pomagać w dopracowaniu projektów, będzie również można sprawdzić swoją wiedzę w quizie o budżecie obywatelskim 2020. Zapraszamy Serdecznie Pozioma linia oddzielająca Warszawski maraton pisania projektów do budżetu obywatelskiego

Już w sobotę (8 czerwca) w godz. 12:00-18:00 w Centrum Kreatywności Targowa przy ul. Targowej 56 odbędzie się warszawski maraton pisania projektów do budżetu obywatelskiego. Jak co roku, maraton ma umożliwić mieszkańcom skorzystanie z kompleksowego wsparcia przy zgłaszaniu pomysłów. Podczas maratonu, poza wsparciem urzędników poszczególnych wydziałów merytorycznych (z urzędów dzielnic, jednostek miejskich oraz biur), udzielane są także odpowiedzi na pytania dotyczące przebiegu i zasad budżetu obywatelskiego.
Więcej informacji o maratonie na stronie https://twojbudzet.um.warszawa.pl/
Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w tym wydarzeniu! Pozioma linia oddzielająca

HARMONOGRAM BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2020


Zgłaszanie projektów - 20 maja - 10 czerwca
Pomysły można zgłosić:
• Internetowo - na app.twojbudzet.um.warszawa.pl
• papierowo - w urzędzie dzielnicy
Trzeba dołączyć listę poparcia.
Lista powinna zawierać podpisy:
• 20 mieszkańców dzielnicy, w której zgłaszany jest projekt dzielnicowy
• 40 mieszkańców Warszawy, w przypadku projektów ogólnomiejskich

Ocena zgłoszonych projektów - 11 czerwca - 8 sierpnia
Odwołania od niedopuszczenia projektów do głosowania
9 - 13 sierpnia – składanie odwołań
9 - 26 sierpnia – rozpatrywanie odwołań

Głosowanie na pomysły - 6 września - 23 września
Ogłoszenie wyników głosowania - 3 października
Kwota przeznaczona na budżet obywatelski w Dzielnicy Targówek:
4 072 457,00 zł
Limit na projekt w Dzielnicy Targówek:
814 491,40 zł

Kwota przeznaczona na budżet obywatelski na poziomie ogólnomiejskim:
24 933 409,00 zł
Limit na projekt na poziomie ogólnomiejskim:
4 986 681,80 złFormularze do pobrania:Ważne informacje:


Jeżeli chcesz zgłosić projekt, ale potrzebujesz pomocy przyjdź na dyżur stacjonarny podczas następujących wydarzeń plenerowych:

 • 1 czerwca, sobota, godz.10:00-15:00 - "Motoserce 2019" w Parku Bródnowskim
 • 9 czerwca, niedziela, godz.12:00-16:00 - "Rodzinny Piknik Ekologiczny" w Parku Bródnowskim

Dodatkowo od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 -16.00 mogą Państwo skonsultować telefonicznie swoje pomysły z odpowiednimi pracownikami Urzędu Dzielnicy Targówek oraz jednostek organizacyjnych:

 • Wydział Inwestycji
  Lewartowska Beata 22 44 38 813
  Wojciech Kownacki 22 44 38 622
 • Wydział Infrastruktury
  Zieleń: parki, skwery - utrzymanie
  Elżbieta Szczepanek 22 44 38 636
  Urządzenia rekreacyjne, sportowe - utrzymanie
  Eugeniusz Szymański 22 44 38 629
  Drogi rozbieralne - utrzymanie
  Artur Świderski 22 44 38 634
  Drogi bitumiczne - utrzymanie
  Grzegorz Busłowski 22 44 38 628
  Oświetlenie
  Dominik Karabin 22 44 38 605
  Organizacja ruchu
  Paweł Szymański 22 44 38 638
 • Wydział Edukacji i Wychowania
  Urszula Roguska 22 44 38 650
 • Wydział Kadr i Funduszy Europejskich
  Marzena Ulanowska 22 44 38 625
 • Wydział Kultury i Promocji
  Michał Krakowski 22 44 38 648
 • Zespół Sportu i Rekreacji
  Urszula Wójcicka 22 44 38 706
 • Wydział Ochrony Środowiska
  Edukacja ekologiczna
  Beata Bernadzka-Kłos 22 44 38 682
  Gospodarowanie odpadami
  Wiktoria Kopka 22 44 38 684
  Ochrona zieleni
  Jolanta Załęska 22 44 38 686
  Magdalena Żero 22 44 38 685
  Marta Kędzierska-Wiewiórka 22 44 38 683
  Ochrona zwierząt
  Brulińska Katarzyna 22 44 38 687
 • Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia
  Magdalena Ciszewska 22 44 38 730
 • Wydział Obsługi Urzędu i Informatyki
  Edyta Zdziarska 22 44 38 511
 • Wydział Gospodarowania Nieruchomościami
  Maria Czerkas-Rzeźnik 22 44 38 825
 • Wydział Architektury i Budownictwa
  Anna Szoll-Bialik 22 44 38 678
 • Zakład Gospodarowania Nieruchomościami
  Ewa Prusińska 22 576 23 22
  Ewa Litwin-Staszewska 22 594 07 02
  Rafał Domański 22 594 07 34
 • Biblioteka Publiczna
  Katarzyna Żółkowska 22 814 24 07 wew. 102
 • Dom Kultury „Zacisze”
  Magdalena Turska 22 679 84 69 wew. 4
 • Dom Kultury „Świt”
  Agata Kubrak 22 811 01 05 wew.112 lub 103
 • Centrum Kultury i Aktywności
  Aneta Wyczółkowska 22 811 01 05 wew.112 lub 103
 • VIII Ogród Jordanowski
  Katarzyna Patrzyczna 22 811 39 88
 • Ośrodek Pomocy Społecznej
  Kamila Maziarz 22 277 02 59
 • Ośrodek Sportu i Rekreacji
  Adrian Bielczenko 22 463 84 35  Dokumenty:
 •  UCHWAŁA Rady m.st. Warszawy z dnia 11 kwietnia 2019 r. 381.21 KB
 •  ZARZĄDZENIE Prezydenta m.st. Warszawy z dnia 17 maja 2019 r.  264.37 KB


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

(16 maja 2019) Budżet obywatelski Targówek – spotkanie otwarcia
Serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie VI edycji Budżetu Obywatelskiego na rok 2020 w dniu 20 maja 2019 roku o godzinie 18.00 do sali ślubów Urzędu Dzielnicy Targówek, ul. L. Kondratowicza 20.

Na spotkaniu przedstawimy zasady funkcjonowania dzielnicy oraz plany inwestycyjne na najbliższe lata. Poinformujemy również o nowych zasadach i harmonogramie przeprowadzania budżetu obywatelskiego w Dzielnicy Targówek.

Jakie czekają nas zmiany:
• Mieszkańcy mogą zgłaszać projekty dzielnicowe i ogólnomiejskie – dotyczące całego miasta.
• Zwiększy się pula środków przeznaczona na projekty.
• Zmieni się harmonogram.
• Wprowadzone zostaną spójne zasady oceny zgłoszonych projektów m.in. jedno kryterium ogólnodostępności dla całego miasta.
• Nowy sposób głosowania na projekty – mieszkaniec będzie mógł głosować na maksymalnie 15 projektów na poziomie dzielnicowym i 10 projektów na poziomie ogólnomiejskim.
• Liczba wymaganych podpisów na liście osób popierających zgłoszenie projektu: w przypadku projektów dzielnicowych - 20 podpisów mieszkańców danej dzielnicy, w przypadku projektów ogólnomiejskich - 40 podpisów mieszkańców Warszawy.
• Zasady wyłaniania projektów do realizacji. Na poziomie ogólnomiejskim projekt będzie musiał uzyskać co najmniej 100 ważnych głosów, zaś na poziomie dzielnicowym co najmniej 50.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

(12 kwietnia 2019) Budżet obywatelski – warszawscy radni zdecydowali

W czwartek, 11 kwietnia, warszawscy radni zdecydowali o przebiegu kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Od tego roku mieszkańcy będą mogli zgłaszać projekty dzielnicowe i ogólnomiejskie - dotyczące całego miasta. Zgłaszanie pomysłów rozpocznie się 20 maja, a głosowanie odbędzie się we wrześniu [czytaj dalej...]

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

(21 lutego 2019) Uchwała o budżecie partycypacyjnym unieważniona przez RIO
We wtorek, 19 lutego, Komisja Regionalnej Izby Obrachunkowej unieważniła w całości uchwałę nr VI/63/2019 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 25 stycznia br. w sprawie konsultacji społecznych z mieszkańcami stolicy w zakresie budżetu obywatelskiego [czytaj dalej...]

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

(25 stycznia 2019) Budżet partycypacyjny – startuje szósta edycja

Warszawscy radni zdecydowali o przebiegu kolejnej edycji budżetu partycypacyjnego. Rozszerza się katalog zgłaszanych pomysłów oraz ich zasięg. Będzie można zgłaszać projekty, które obejmą całe miasto. Zwiększy się też budżet do 77 mln zł!

- Cieszę się, że wkrótce mieszkańcy będą mogli zgłaszać pomysły w kolejnej, szóstej edycji warszawskiego budżetu partycypacyjnego. Będzie można głosować na projekty dzielnicowe i ogólnomiejskie. Ważne było dla nas, aby móc podzielić dzielnice na mniejsze obszary. O taką możliwość wnioskowało wielu mieszkańców – uwzględniliśmy to w przyjętej uchwale – mówi Magdalena Roguska, radna m.st. Warszawy.
Na kształt tegorocznej edycji wpłynęły wyniki konsultacji społecznych i wymogi z ustawy o samorządzie gminnym, która w 2018 r. uregulowała zasady przeprowadzenia budżetu partycypacyjnego, jedną z regulacji był to, że to radni nowej kadencji ustalają zasady przeprowadzania budżetu partycypacyjnego. W związku z koniecznością ukonstytuowania się nowej rady miasta, 6. edycja budżetu partycypacyjnego zacznie się trochę później niż poprzednie.
- Projekt uchwały to efekt prac radnych, urzędników, a także mieszkańców, którzy w ramach dwóch tur konsultacji społecznych zgłosili ponad 500 uwag i propozycji jak ulepszyć budżet partycypacyjny. Tak duże zainteresowanie pokazuje jak ważny jest to mechanizm dla warszawiaków – mówi Ewa Kolankiewicz, dyrektorka Centrum Komunikacji Społecznej.

Co nowego w szóstej edycji?
1. 77 mln złotych, czyli o ponad 12 mln więcej niż w poprzednim roku na realizację projektów warszawiaków. Będzie można zgłaszać projekty dzielnicowe, ale również ogólnomiejskie, dotyczące całego miasta lub kilku dzielnic.
2. To samo kryterium ogólnodostępności będzie obowiązywało we wszystkich dzielnicach. Do tej pory każdy dzielnicowy zespół ds. budżetu partycypacyjnego ustalał niezależnie od innych zespołów definicję ogólnodostępności. Projekty, które w jednej dzielnicy spełniały warunek ogólnodostępności, w innej już nie i nie mogły być realizowane. Zmiana jest odpowiedzią na uwagi mieszkańców zgłaszane podczas konsultacji społecznych. Wprowadzona zmiana ujednolici zasady.
3. Dzielnice mogą się podzielić na mniejsze obszary, ale bez możliwości dzielenia kwoty. W każdym obszarze do realizacji przechodzi projekt, który uzyskał największą liczbę głosów oraz zagłosowało na niego co najmniej 50 mieszkańców. Pozostałe projekty przechodzą do realizacji, gdy otrzymają największą liczbę głosów do wyczerpania ogólnej kwoty w danej dzielnicy. Zwiększy to szanse na realizację przynajmniej jednego projektu w mniejszych obszarach, rzadziej zaludnionych.
4. Zmieniają się zasady głosowania – mieszkaniec będzie mógł głosować na maksymalnie 15 projektów na poziomie dzielnicowym i 10 projektów na poziomie ogólnomiejskim. W poprzednich edycjach mieszkańcy głosowali do puli środków przeznaczonych na obszar, czyli „do kwoty”.
5. Zmieniła się liczba wymaganych podpisów na liście poparcia projektu: projekty dzielnicowe - 20 podpisów mieszkańców danej dzielnicy, projekty ogólnomiejskie - 40 podpisów mieszkańców Warszawy.
6. Więcej naszych głosów decyduje o wyłonieniu projektów do realizacji. Na poziomie ogólnomiejskim projekt będzie musiał uzyskać co najmniej 100 ważnych głosów, zaś na poziomie dzielnicowym co najmniej 50.
7. Powstanie miejski zespół ds. budżetu partycypacyjnego – wynika to z wprowadzenia możliwości zgłaszania projektów na poziomie ogólnomiejskim i zastosowania analogicznej procedury jak na poziomie dzielnicowym. Zadania będą takie same jak w zespołach dzielnicowych.

Więcej informacji na tej stronie.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zapraszamy do zapoznania się z informatorem pn. "Budżet Partycypacyjny zmienia Targówek" o projektach wybranych przez mieszkańców w latach 2015-2019 (format "pdf"):---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Realizacje zwycięskich projektów w latach 2015-2019:

I edycja - 2015 – realizacja projektów zwycięskich

II edycja - 2016 - realizacja projektów zwycięskich

III edycja - 2017 - realizacja projektów zwycięskich

IV edycja - 2018 - realizacja projektów zwycięskich

V edycja - 2019 - realizacja projektów zwycięskich

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fundusze Europejskie Forum Przedsiębiorców na Targówku     park rzezby Społeczna Rada Kombatancka Dzielnicowa Komisja <br />
   Dialogu Społecznego

system powiadomień    epuap Karta Dużej Rodziny Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa
Budżet Obywatelski  


Serwis www.targowek.waw.pl korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą Politykę Prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. 
[RODO] Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych [dowiedz się więcej...]