Strona główna
Dzisiaj jest: 13 maja 2021
Imieniny: Serwacego, Roberta, Dominika
Dodaj do ulubionych Kontakt Książka teleadresowa Mapa serwisu Pomniejsz tekst Powiększ tekst Wersja do druku
Aktualności - główny zbiór
Park Rzeźby na Bródnie rozdział III (14 lipca 2011)

Park Rzeźby na Bródnie rozdział III
Youssouf Dara i Paweł Althamer: Toguna


Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Burmistrz Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy zapraszają na otwarcie trzeciego rozdziału Parku Rzeźby na Bródnie. Program ten jest wyjątkowym w Polsce przykładem długofalowej inicjatywy lokalnej, wspierającej rozwój społecznie zorientowanych projektów artystycznych w przestrzeni publicznej. Każda z prac prezentowanych w Parku ma odmienny charakter, inna jest jej trwałość oraz poziom „funkcjonalności”. Obecnie na Bródnie oglądać można prace Pawła Althamera, Olafura Eliassona, Grupy Nowolipie, Susan Philipsz, Katarzyny Przezwańskiej, Moniki Sosnowskiej oraz Rirkrita Tirivanijii.
„Toguna” to najnowszy projekt Pawła Althamera realizowany na Targówku (po m.in. akcji „Bródno 2000”, parkowym „Raju” , rzeźbie „Abram i Buruś”, fontannie „Sylwii” wykonanej z Grupą Nowolipie, białym placu zabaw dla dzieci czy też aranżacji klatki schodowej „Staircase”). Jego współpraca z rzeźbiarzem Youssufem Darą jest konsekwencją wieloletniej fascynacji kulturą Dogonów, afrykańskiego ludu zamieszkującego południowo-środkowe Mali w Afryce Zachodniej.
Paweł Althamer odbył swoją pierwszą podróż do Kraju Dogonów (Bandiagara) w 1991 roku, uznając że doświadczenie to „obudziło i zmieniło jego świadomość”. Dogonowie wierzą że pochodzą z kosmosu, lądując wiele tysięcy lat temu, z wielkim hukiem i wśród płomieni, nad jeziorem Debo.
Lud ten słynie ze zaawansowanej wiedzy astronomicznej. Niektórzy badacze twierdzą, że znali oni dokładne pozycje planet z układu Syriusza (skąd to Dogonowie przybyć mieli na pokładzie inter-galaktycznej arki) na kilka wieków zanim odkryli je Europejczycy.
Istotną rolę pełni u nich sztuka – to za sprawą magicznych umiejętności artystów Wszechświat „utrzymywany jest przy życiu”. Raz na 60 lat w dogońskich wioskach odbywa się Sigui, ośmioletni obrządek „odnowy Kosmosu”. Centralną rolę podczas obrzędu pełni Matka Masek – drewniana struktura wykonywana, za każdym razem na nowo, przez plemiennego rzeźbiarza. Kolejna ceremonia Sigui rozpocznie się w 2027 roku.

Althamer wielokrotnie podejmował w swoich projektach wątki szamańskie, jak i kultywował wątek Przybysza-Astronauty. Podczas swojej drugiej podroży do Dogonów w 2009 roku, tym razem w towarzystwie kilkorga mieszkańców Bródna -„Złotych Ludzi”, artysta poznał rzeźbiarza Youssufa Darę. Postanowił zaprosić go do Warszawy ze specjalną misją – wzniesienia „społecznej architektury” w oparciu o afrykańską tradycję. Istotnym miejscem dla ludów dogońskich jest bowiem toguna – drewniana wiata o grubym dachu, oparta na rzeźbionych kolumnach, miejsce spotkań i narad dla męskich mieszkańców wioski.
Toguna, która powstaje przy Parku Bródnowskim, jest nie tylko potencjalnym miejscem społecznej integracji, ale pełnić też ma prozaiczną funkcję przystanku autobusowego. Integralną częścią nowego bródnowskiego projektu Althamera jest także kolejna podróż – pielgrzymka artysty i jego przyjaciół do Mali, skąd powrócili oni w towarzystwie dogońskiego rzeźbiarza. Althamer wykonywał tam m.in. performance dla Dogonów, przechadzając się w stroju Koziołka Matołka.
Cytat z książeczek Makuszyńskiego Walentowicza: „po szerokim szukać świecie, tego co jest bardzo blisko” mógłby stać się mottem tej wyprawy. Youssouf Dara – autor bródnowskiej toguny jest Posłańcem z innego świata, przybywającym ze specjalną misją na Bródno.
Jest to wydarzenie równie niezwykłe i paradoksalne co, opisywane w mitologii dogońskiej, lądowanie członków plemienia na pokładzie kosmicznego statku wśród afrykańskiej sawanny. Althamer konkludował w wywiadzie z marca 2011 roku: Gdziekolwiek się znajdujemy nie ma powodu do paniki. Rzeczywiście jesteśmy przybyszami, ale jednocześnie nigdy nie opuściliśmy własnego domu. Jedyna podróż jaką masz do odbycia to wyprawa do środka. A uściślając – jest to nawet możliwość wyrzeczenia się jakichkolwiek podróży. Najważniejsze jest odkrycie, że jesteś dokładnie w tym miejscu w którym masz być.

14 lipca (czwartek), godz. 19.00
Po szerokim szukać świecie, tego co jest bardzo blisko. Wieczór dogoński
miejsce:
 Piekarnia „Szwedka”, ul. Rzepichy 3
W programie m. in. spotkanie z Youssoufem Darą i Pawłem Althamerem, wykład Lucjana Buchalika (etnolog, dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach) na temat kosmologii dogońskiej oraz prezentacja dokumentacji ostatniej podróży Althamera do Mali.

16 lipca (sobota), godz. 13.00
Digi digi, czyli nie ma powodu do niepokoju. Warsztaty dla dzieci
prowadzenie: Fundacja MaMa
miejsce: Park Bródnowski, przy „Domku Herbacianym” Rirkrita Tiravanijii

23 lipca (sobota)
Youssouf Dara i Paweł Althamer: Toguna
godz. 16.00, otwarcie III rozdziału Parku Rzeźby na Bródnie, miejsce: Toguna, róg Chodeckiej i Kondratowicza
godz. 18.00 oprowadzanie po Parku Rzeźby na Bródnie: Sebastian Cichocki i jego goście, miejsce spotkania: przy fontannie "Sylwia"
od godz. 19.00 wieczór muzyczny przy "Domku Herbacianym" Rirkrita Tiravanijii

 

Zapraszamy!!!

Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy
00-983 Warszawa, ul. Kondratowicza 20

Urząd m.st. Warszawy
Biuletyn Informacji Publicznej
informacja: +48 22 44 38 727
fax: +48 22 675 22 43
e-mail: targowek.urzad@um.warszawa.plLokalizacja Urzędu
Urządumów się na wizytę w Urzędzie
eUrządelektroniczna skrzynka podawcza
eFirma
Załatw sprawę w urzędzieprocedury i formularze
Znajdź mieszkanie do zamianykupno, sprzedaż, zamiana mieszkania

Fundusze Europejskie Forum Przedsiębiorców na Targówku     park rzezby Społeczna Rada Kombatancka Dzielnicowa Komisja <br />
      Dialogu Społecznego

system powiadomień    epuap Karta Dużej Rodziny Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa
Budżet Obywatelski  


Serwis www.targowek.waw.pl korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą Politykę Prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. 
[RODO] Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych [dowiedz się więcej...]