Strona główna
Dzisiaj jest: 19 stycznia 2022
Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
Śmiało można powiedzieć, że w dniach 8 i 9 stycznia 2005 roku Targówek był miejscem, o którym mówiono w wielu miejscach Polski. Wydarzeniem, które na to wpłynęło, była piąta edycja Zimowego Turnieju Piłki Nożnej "Zdrowy Targówek", który został zorganizowany w Hali Sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji Dzielnicy Targówek przy ul. Ossowskiego 25. Bowiem na rozgrywki rocznika 1992 trener Adam Krzyżanowski zaprosił młodych piłkarzy z całej Polski.

Jak spojrzeć na mapę naszego pięknego kraju, to reprezentowane były wszystkie jej "rogi" ("Stal" i "Pogoń" ze Szczecina, "Jagiellonia" Białystok, "Polonia" Przemyśl, "Ślęża" Wrocław); reprezentantami środkowego południa były "Wisła" i "Hutnik" Kraków, zaś środek reprezentowały "Korona kolporter" Kielce, "Młodzik" Radom, Kadra OZPN (tj. Okręgowego Związku Piłki Nożnej) Częstochowa, ŁKS Łódź, "Pogoń" Siedlce, "Mazur" Ełk. Stawkę uzupełniały dwie warszawskie drużyny: "Legia" i współgospodarze imprezy - GKP "Targówek".

Rozgrywki grupowe obfitowały w wiele niespodzianek. Faworyci gromili inne drużyny po to, by w następnym meczu przegrać z teoretycznie słabszym przeciwnikiem. "Legia" rozpoczęła od efektownego zwycięstwa 5:2 nad "Mazurem" Ełk, a później przegrała pozostałe mecze grupowe. "Wisła" rozgromiła "Ślężę" i "Polonię" (w obydwu przypadkach 7:1), a przegrała z gospodarzami i ze "Stalą". Niektóre drużyny spotkały się ponownie w fazie finałowej.

Pierwszą parę półfinałową stanowiły "Stal" Szczecin i GKP "Targówek". O ile w meczu grupowym padł remis, o tyle drugi mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy 2:1. W drugim meczu półfinałowym OZPN Częstochowa pokonał "Wisłe" Kraków 3:1. W ten sposób w meczu o trzecie miejsce znowu spotkali się przeciwnicy z tej samej grupy i ponownie w tej konfrontacji lepsza była "Stal", która pokonała "Wisłę" 4:1. W wielkim finale gospodarze okazali się gościnni i ulegli kadrowiczom spod Jasnej Góry 0:2.

Klasyfikacja końcowa Turnieju przedstawia się następująco:
 1. Kadra OZPN Częstochowa
 2. GKP "Targówek" Warszawa
 3. "Stal" Szczecin
 4. "Wisła"Kraków
 5. "Hutnik"Kraków
 6. "Pogoń"Szczecin
 7. "Mazur" Ełk
 8. "Kolporter korona" Kielce
 9. "Legia" Warszawa
 10. "Pogoń" Siedlce
 11. "Jagiellonia" Białystok
 12. "Polonia" Przemyśl
 13. "Ślęża" Wrocław
 14. ŁKS Łódź
 15. "Młodzik" Radom
Królem strzelców został zdobywca dwunastu bramek, Adrian Świerk z Częstochowy; trenerzy wszystkich drużyn przyznali tytuły Najlepszego Zawodnika Przemkowi Mizgale (OZPN Częstochowa) i Najlepszego Bramkarza Bartłomiejowi Danowskiemu z "Mazura" Ełk. Najmłodszym zawodnikiem Turnieju był Jakub Bohdanowicz ze "Ślęży", urodzony w 1996 r. Puchar Fair Play zdobyła "Pogoń" Szczecin.

W kolejnych rozgrywkach, organizowanych w dniach 12-13 stycznia, zawodnicy walczyli o puchary ufundowane przez Ministra Obrony Narodowej. Walka była bardzo zacięta i wyrównana. Niemal wszystkie mecze fazy finałowej, czyli o miejsca, kończyły się remisami i dopiero rzuty karne decydowały, kto zajmował wyższą lokatę.

Tak było w meczu finałowym pomiędzy "Olimpią" Warszawa a "Włókniarzem" Białystok, który zakończył się remisem 2:2. Zawodnicy "Olimpii" okazali się bardziej odporni na stres i zwyciężyli po serii rzutów karnych 3:2. W meczu o trzecie miejsce "Legia" Warszawa pokonała "Widzew" Łódź 3:0.

Gospodarze z GKP "Targówek" tym razem okazali się gościnni i po remisie 4:4 w meczu o piąte miejsce z "Kosą" Konstancin przegrali serię rzutów karnych 1:2. Siódme miejsce zajął UKS "Jastrząb" Głowaczów, który (jakżeby inaczej?!) w rzutach karnych pokonał 3:2 MKS "KSZO - Junior" Ostrowiec Świętokrzyski.

Prawdziwą rewelacją zawodów był piłkarz z Głowaczowa, Rafał Wolski, który był najskuteczniejszym strzelcem, ponadto otrzymał tytuł najlepszego zawodnika, przyznawany przez trenerów. Jego drużyna, UKS "Jastrząb", zdobyła puchar "Fair Play". Najlepszym bramkarzem uznano Przemka Sierawskiego z GKP "Targówek".

Kolejny weekend Turnieju (5-6 lutego) należał do dwunastolatków. Puchar Prezesa GKP "Targówek" zdobyła "Pogoń" Siedlce, zwyciężając 2:1 z "Legionem" Lublin. W meczu o trzecie miejsce spotkały się dwie warszawskie drużyny: GKP "Targówek" i "Gwardia". Zwycięstwo 2:0 należało do gospodarzy. Piąte miejsce zajął UKS "Dwójka" Maków Mazowiecki, który, wynikiem 1:0, pokonał "Hutnika" Warszawa.

I w tych rozgrywkach kilka meczy fazy finałowej zakończyło się remisami. Rzuty karne były wykonywane ze zmiennym szczęściem, np. "Kolejarz" Chojnice został pokonany, po serii rzutów, przez "Skrę" Obory, a po następnym remisie lepiej strzelał i pokonał "Koronę" Góra Kalwaria. Najlepszym zawodnikiem Turnieju uznano Bartka Juraszka, a bramkarzem - Krzysztofa Budzikura. "Królem strzelców" został Tomasz Misiowski.

Najmłodsi uczestnicy Turnieju, urodzeni w 1994 r., spotkali się 13 lutego.

Niespodziankę sprawiła "Makowianka" Maków Mazowiecki, która - tuż przed końcowym gwizdkiem - strzeliła "Koronie - Kolporter" Kielce jedyną bramkę finału, zdobywając dzięki niej puchar prezesa UKS "Zdrowy Targówek". Trzecie miejsce, po zwycięstwie 3:1 nad UKS Duczki, zdobył PKS Praga. W meczu o piąte miejsce współgospodarze imprezy, GKP "Targówek", pokonali 4:0 "Huragan" Wołomin. Tytuł "króla strzelców" wywalczył Przemek Sieczko, najlepszym zawodnikiem został Piotr Paprocki, a bramkarzem - Dominik Parol.

tekst: Roman Soroczyński

Fundusze Europejskie Forum Przedsiębiorców na Targówku     park rzezby Społeczna Rada Kombatancka Dzielnicowa Komisja <br />
   Dialogu Społecznego

system powiadomień    epuap Karta Dużej Rodziny Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa
Budżet Obywatelski  


Serwis www.targowek.waw.pl korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą Politykę Prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. 
[RODO] Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych [dowiedz się więcej...]